Windows 10 Kurulumu – Adım Adım

30 Eylül’de isminin Windows 10 olacağı resmen duyurulan yeni Windows işletim sistemi Ekim 2014 başlarında ilk kez görücüye çıkmıştı. Son kullanıcıyla yakın temas korunarak yürütülen uzun geliştirme süreci bir süre önce tamamlandı ve 1 Ağustos 2015 tarihinden itibaren Windows 10‘un final sürümünün dağıtımı resmen başlamış oldu. Birçok önemli yeniliğe sahip olan Windows 10 işletim sistemi için önizleme sürecinde test etme şansı bulduğunuz hemen hemen tüm yeni özellikleri final sürüme taşıdı diyebiliriz. Windows 10’un final (kararlı) sürümleri bugün indirilebilir ve satın alınabilir durumda!

Windows 10 final sürümlerinin dağıtımı 1 Ağustos 2015 tarihinde başladı. Bu Windows 10 kurulum dokümanı ise Ekim 2014 tarihinde yayınlamıştım ve kısa süre önce bazı güncellemeler yaparak final sürüme göre revize ettim. Ama bazı yerlerde hala önizleme ifadeleri veya önizleme sürümlerine ait görseller yer alıyor olabilir.

Windows 10’un geliştirme süreci boyunca blog üzerinde yeni yazılar da yayınladım. Mesela etkinleştirme için Windows 10 ürün anahtarları, yeni Microsoft Edge tarayıcı, alt sürümlerden Windows 10’a ücretsiz yükseltme hakkında bilgiler, çoklu sanal işletim sistemi çalıştırmak için Windows 10 üzerine Hyper-V kurulumu, problem durumunda güvenli modda başlatma, 90 günlük Windows 10 deneme periyodu nasıl 270 güne uzatılırWindows 10 Crack :), sürümler arasındaki farkları anlamak için Windows 10 sürümleri karşılaştırma tablosu bu yazılardan bazıları.

windows-10-baslat-menusu

Windows 10 öncelikli olarak ev kullanıcıları ve iş dünyası için geliştirildi; tüketici ve kurumsal müşterileri hedef alıyor. Windows 10’un bir diğer önemli hedefi ise tek ürün ailesiyle her cihaza göre uyarlanmış bir deneyim sunmak. Evinizdeki taşınabilir bilgisayardan tutun tabletinize, iş yerindeki masaüstü bilgisayarınıza, akıllı telefonunuza, yüksek çözünürlüklü dijital ekranlara ve hatta nesnelerin interneti (IOT) havuzundaki sayısız cihaza kadar bu deneyimi yaşamak mümkün olacak. Tüm cihazlar için tek bir mağaza ve her cihazda çalışabilen evrensel uygulamalar ise bu fikri destekleyen diğer önemli teknolojiler arasında. Eğer Windows 10’u ve üzerindeki yeni özellikleri bugün kullanmak isterseniz, aşağıdaki bilgiler ışığında kurulum sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 10 Hakkında Önemli Bilgiler

Windows 10 Teknik Önizleme dağıtımının öncelikli amaçlarından biri de Windows’un bir sonraki sürümünü geliştirmek için geri bildirimler (feedback) toplamak. Bu amaçla Microsoft, Windows 10’da yer vermeyi düşündüğü bazı özellikleri bugünden kullanıcıların incelemesine sundu ve geri bildirimlerini bekliyor. Windows Insider Program da tam olarak bu amaçla oluşturuldu. Programa kayıt olarak, Windows 10 kurulumunu gerçekleştirdikten sonra geri bildirimlerinizi kolayca Microsoft’a ulaştırmanız mümkün.

Windows 10 Sürümlerinde Yer Alan Bazı Yenilikler

Windows 10 Teknik Önizleme sürümünde yer alan bazı özellikler için şuraya, Windows 10’un kurumsal sürümündeki (işletmeler için) bazı yenilikler için ise buraya bakabilirsiniz. Ben önemli olanları kısaca aşağıya ekledim.

 • Başlat Menüsü (Start Menu)
 • Geliştirilmiş Arama Özelliği (Search)
 • Windows App’lerin (Metro/Modern App) masaüstü uygulamalar gibi kullanılabilmesi.
 • Yeni Görev Görüntüleme Fonksiyonu (Task View)
 • Geliştirilmiş Uygulama Tutturma (Snap It)
 • Sanal Masaüstü – (Multiple Desktop)

Diğer Windows 10 yenilikleri ve sürümlere göre karşılaştırma tablosu için buraya bakabilirsiniz.

Windows 10 Kurulumu Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Aşağıdaki maddeler, Windows 10 kurulumu öncesinde dikkat etmeniz gereken bilgiler içerir. Şu an indirip yükleyebileceğiniz Windows 10 sürümünün bir önizleme dağıtımı olduğunu lütfen aklınızdan çıkartmayın. Bu sebeple, Windows 10 kurulum aşamasına geçmeden önce aşağıdaki maddeleri okumanız ve dikkate almanız önerilir.

 • Her ne kadar kararlı bir kod olsa da Windows 10 Teknik Önizleme dağıtımını birincil cihazlarınıza yüklemeyin ve önemli veriler ile test etmeyin. Hala geliştirme aşamasında olan bu gibi ürünlerde beklenmedik hatalar ve bozulmalar yaşanması her zaman olasıdır.
 • Windows 10’u 32bit ve 64bit sistemler üzerine yükleyebilirsiniz.
 • Windows 10 Teknik Önizleme dağıtımı şu dillerde erişime açık: English, Portuguese (Brazil), and Chinese (Simplified)
 • Windows 10 Teknik Önizleme dağıtımı 15 Nisan 2015’de sonlanacak.
 • Windows 10 Teknik Önizleme dağıtımını yükledikten veya örneğin bir alt sürüm Windows 8.1’den yükselttikten sonra Windows Media Center, Windows Media Player gibi medya bileşenleri çalışmaz.
 • Windows 10 Teknik Önizleme dağıtımını yükledikten sonra, o cihaz üzerindeki kurtarma bölümünü (recovery partition) kullanarak önceki işletim sistemine geri dönemeyebilirsiniz.

Windows 10 Kurulumu Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki 3 alt başlığı ve bu başlıklarda yer alan yönergeleri takip ederek Windows 10 kurulumunu sorunsuz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Tekrar hatırlatmak isterim: Windows 10 henüz önizleme aşamasında olduğu için birincil sistemleriniz üzerine yükleyerek test etmeniz önerilmez. Ayrıca bu dokümanda yer alan Windows 10 kurulum adımlarıürün kararlı sürüme ulaştığında da uygulanabilir olacaktır.

Windows 10 Kurulum Gereksinimleri

Eğer Windows 10’u yüklemeyi planladığınız cihaz Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1’i çalıştırabiliyorsa yüksek ihtimalle Windows 10’u da yükleyip çalıştırabilirsiniz. Ayrıca sanallaştırma yazılımları üzerine yükleyerek test etmek mümkündür: Örneğin Microsoft Hyper-V.

 • İşlemci – 1GHz veya daha hızlı
 • Bellek – 32-bit için minimum 1GB veya 64-bit için minimum 2GB
 • Boş disk alanı –  16GB veya daha fazla
 • Grafik kartı – Microsoft DirectX 9 destekli (WDDM driver ile)
 • Giriş hesabı – Bir Microsoft Account ve internet bağlantısı (veya yerel bir hesap)

Windows 10 İndirme Bağlantısı

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak doğrudan TechNet üzerinden Windows 10 Enterprise deneme sürümünü indirebilirsiniz. Bu deneme sürümü 90 gün boyunca test edilebilir durumda. Eğer gerekir ise deneme periyodunu 270 güne kadar genişletebilirsiniz.

Windows 10 Enterprise Deneme Sürümü İndirme Bağlantısı

Windows 10 Kurulum Adımları

Gereksinimler bölümünde yer alan teknik gereksinimleri sağladıktan ve uygun Windows 10 kurulum kaynağını indirip hazırladıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek kuruluma başlayabilirsiniz.

Öncelikle kurulum medyasını cihaza yerleştirin ve kurulum kaynağı ile başlatın. Bu medya, DVD’ye yazılmış bir ISO dosyası olabileceği gibi USB’ye açılmış bir kurulum kaynağı da olabilir. Windows Setup başladıktan sonra ilk pencerede zaman, para birimi, klavye veya girdi dili gibi kişisel ayarlarınızı yapın ve Next ile ilerleyin.

windows-10-kurulumu-adim1

Install Now ile Windows 10 kurulumunu ilerletin.

windows-10-kurulumu-adim2

Windows 10 kurulumu öncesinde lisans anlaşmasını kabul edin ve Next ile ilerleyin.

windows-10-kurulumu-adim3

Eğer yeni bir kurulum yapıyorsanız aşağıdaki pencerede Custom: Install Windows only (advanced) seçeneğiyle ilerlemeniz gerekir. Bu seçenek ile ilerlediğinizde (ve disk yapılandırmanızda uygun alan yoksa) disk üzerindeki tüm verilerin silinebileceğini unutmayın.

Eğer mevcut bir işletim sistemini (örneğin Windows 8.1) Windows 10’a yükseltiyorsanız Upgrade: Install Windows and keep files, settings, and applications seçeneğini tercih etmeniz gerekir.

windows-10-kurulumu-adim4

Yeni kurulum için Custom: Install Windows only (advanced) seçeneğiyle ilerlendiğinde aşağıdaki gibi disk ve varsa birim yapılandırmasını raporlayan bir ekran görürsünüz. Örnekteki disk üzerinde önceden biçimlendirilmiş herhangi bir birim olmadığı için tüm alan atanmamış (Unallocated) durumda gözüküyor. Bu aşamada herhangi bir alan oluşturmanıza gerek yok. Diski seçtikten sonra direkt Next ile ilerleyebilirsiniz. Windows Setup, disk üzerinde gerekli olan birimleri otomatik olarak oluşturur. Ama eğer siz işletim sistemi bölümüne örneğin 60GB alan atamak isterseniz, aşağıdaki pencerede “New” seçeneğiyle oluşturduktan sonra kurulum için bu alanı seçmeniz gerekir.

Ayrıca şu aklınızda bulunsun: İşletim sisteminin kullanacağı alanı daraltmak, genişletmek veya data alanı olarak ikinci bir birim oluşturmak gibi tüm işlemleri işletim sistemi kurulumu sonrasında diskmgmt.msc veya diskpart üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki pencerede seçiminizi yaptıktan sonra Next ile Windows 10 kurulumunu başlatın.

windows-10-kurulumu-adim5

Windows 10 kurulumu aşağıdaki gibi ilerler.

windows-10-kurulumu-adim6

Ve bir süre sonra sonra sistem otomatik olarak yeniden başlatılır.

windows-10-kurulumu-adim7

Sistem yeniden başladığında kurulum tamamlanmıştır ve sizden bazı temel ayarlar için seçim yapmanızı bekler. Aşağıdaki Settings penceresinde Windows update ayarları, IE do not track, Windows Search içinde Bing sonuçlarının yer alıp almayacağı, Windows ve uygulamaların isminizi, varsa fotoğrafınızı kullanıp kullanamayacağı ve konum bilginiz için istekte bulunup bulunamayacağı gibi bir takım ayarları kişiselleştirmeniz mümkün. Bu bir önizleme sürümü olduğu için Use express settings seçeneği ile bu ayarların tamamına ön tanımlı seçimleri atamakta bir sakınca yok. Ama eğer isterseniz Customize bölümünden kişiselleştirebilirsiniz.

Ayrıca şu aklınızda bulunsun: Aşağıdaki pencerede kişiselleştirebileceğiniz tüm ayarları daha sonra işletim sistemi içerisinden de değiştirebilirsiniz.

windows-10-kurulumu-adim8

Aşağıdaki 2 adım sadece önizleme dağıtımlarında yer alır.

Bu pencerede, az sonra işletim sisteminde oturum açmak için kullanacağınız hesabı belirlemelisiniz. Bu aşamada size ufak bir ipucu vereceğim. Normalde bu adımın Microsoft Account sahibi olmadan geçilemeyeceği düşünülür ancak yerel hesap oluşturmak için atlatmanın bir yolu var. Aslında buna atlatmak demeyelim, göz önünde olmayan seçeneğe ulaşmak diyelim 🙂

Eğer bir Microsoft Account sahibiyseniz, aşağıdaki pencerede bilgilerinizi girerek doğrudan oturum açabilir ve Microsoft Account oturumu ile gelen diğer avantajları kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer Bir Microsoft Account sahibi değilseniz, aşağıdaki bölümde Create a new account ile hemen yeni bir tane oluşturabilirsiniz (internet bağlantısı gerektirir). Eğer bu aşamada bir internet bağlantınız yoksa veya işletim sisteminde oturum açmak için Microsoft Account kullanmak istemiyorsanız, yine Create a new account seçeneğiyle ilerleyin ve bir sonraki ekran görüntüsüne bakın.

windows-10-kurulumu-adim9

Formu doldurmadan, alt taraftaki Sign in without a Microsoft account seçeneğiyle yerel bir hesap oluşturup işletim sistemine giriş için kullanmanız mümkün. Eğer isterseniz bu aşamada formu doldurarak bir Microsoft Account oluşturmanız da mümkün (internet bağlantısı gerektirir).

Seçiminizi yaparak ilerleyin.

windows-10-kurulumu-adim10

Sign in without a Microsoft account seçimiyle ilerlediğinizde aşağıdaki formda yerel kullanıcı hesabınız için gerekli bilgileri girin ve Finsh ile yapılandırmayı bitirin. Bu pencere aynı zamanda final sürümdeki ilerleme aşamasıdır. Bu bilgileri işletim sisteminde oturum açmak için kullanacağınız unutmayın.

windows-10-kurulumu-adim11

Bu aşamadan sonra kısa bir yapılandırma daha gerçekleşir.

windows-10-kurulumu-adim12

Ardından Windows 10 kurulumu tamamlanmış olur. Ve karşınızda Windows 10.

windows-10-kurulumu-adim13

Kurulum süreci veya Windows 10 dağıtımı hakkında sorularınız olursa yazı altındaki yorum bölümünü kullanarak ekleyebilirsiniz. Yorum bölümü aynı zamanda görüşleriniz için de açıktır. Windows 10 test sürüşünüzde başarılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir