İşlemci Kıyaslama AMD/INTEL

Laptopların hızını ve gücünü belirleyen en önemli birimdir. Laptopunuzu kullanma amacınıza uygun olarak seçim yapmanız faydalıdır. İşlemci yongalarında karşımıza çıkan iki marka vardır. Amd ve Intel. Her iki markanında performans testlerinde birbirini karşılayan modelleri vardır. Intel işlemciler daha yaygın ve bilinir durumdadır. Fakat bu Amd işlemcilerin kötü veya düşük performanslı olduğu anlamına gelmez.

Amd A8 dört çekirdekli işlemciler birden fazla işlem gücü ve yüksek multimedia kullanıcıları için idealdir. Amd E300 ve Athlon çift çekirdekli işlemciler ev, internet kullanımı için uygundur ve ucuz fiyatlara sahiptir. Intel işlemciler ev,internet,hafif uygulamalar için Celeron ve Pentium işlemcilere sahiptir. Uygun fiyatlı hızlı ve güçlü işlemci tercih edenler Intel Core i3 laptopları satın almaktadır. Oyun tutkunları ve multimedia kullanımı için Turbo Boost teknolojisine sahip en popüler Core i5 ve Core i7 işlemci seçenekleri bulunur.
8.nesil işlemciler masaüstü bilgisayar ve performanslı laptop modellerinde yerini aldı. İlk etapta ultrabook modellerinde kullanılan yeni nesil işlemciler artık gaming laptopla da kullanılmaya başlandı. Intel 8.nesil işlemciler dört farklı sınıfa ayrıldı. Günlük, eğlence ve mutlimedia kullanımda tavsiye edilen U serisi, ultrabook modellerinde Y serisi, performans ve oyun tutkunları için H serisi ve masaüstü bilgisayarlar için S serisi tasarlanmıştır.
 8.nesil işlemciler ile 7.nesil işlemciler arasında performans farkı kullanıcıların beklentisini tam karşılamamıştır. Intel her nesilde işlemci boyutunu ve güç talebini düşürerek daha güçlü işlemciler üretmektedir. 5.nesil Broadwell 6.nesil Skylake, 7.nesil KabyLake, 8.nesil CoffeeLake işlemciler 14nm sürecinde üretilmiştir. Bir sonraki üretimi Intel 10 nm Cannonlake olarak yapacağını duyurmuştur.


7.Nesil Intel İşlemci Modelleri Kıyaslama


8.Nesil Intel İşlemci Modelleri Kıyaslama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir